Dnes je: 26.04.2024 | Svátek má: Oto |

Rudolf Těsnohlídek zachránil dítě a vymyslel strom republiky

Novinka - Obrázek náhledový

Těsnohlídek byl český spisovatel, básník, dramatik, novinář a překladatel, rodák z Čáslavi, který se v roce 1906 se odstěhoval do Brna. Krátký čas pracoval v redakci Moravského kraje a po jeho zániku v Lidových novinách. Od roku 1908 psal soudničky pro tento deník, byl i válečným dopisovatelem.

Před 100 lety

V roce 1914 se přestěhoval do blízkých Bílovic nad Svitavou. Právě zde došlo k události, která v našich zemích inspirovala tradici vánočních stromů na náměstích. Je tomu právě sto let, kdy šel Rudolf Těsnohlídek se dvěma přáteli do bílovického lesa uřezat jedličku. Místo ní nalezli odložené sedmnáctiměsíční děťátko – dostalo jméno Ludmila. Dítě by zemřelo, kdyby jej nenašli. „Uslyšeli tenounký hlas Lidušky, podařilo se jim zachránit lidský život,“ připomněl dávné události první náměstek primátorky Petr Hladík na letošní slavnosti vítání vánočního stromu v Brně. Dítě by zemřelo, kdyby je Těsnohlídek s přáteli nezachránili.

„Leželo schouleno na rozvinuté peřince, v odkopané košilce a tenkém kabátku, pěstičky přimknuty k očím,“ napsal později Těsnohlídek do Lidových novin. Dítě odložila jeho matka služebná z Prštic Marie Kosourová, která se u soudu obhajovala tím, že se ocitla v existenční nouzi. Nikdo ji prý nechtěl s nemanželským dítětem přijmout do zaměstnání. Byla odsouzena do vězení na pět měsíců a Lidušky se ujali manželé Polákovi z Brna. Rudolf Těsnohlídek ji chodil navštěvovat.

První strom v Brně

Právě díky této události spisovatel Těsnohlídek vymyslel podle vzoru Dánů tradici tzv. národních stromů. V Brně byl před 95 lety – konkrétně 13. 12. 1924 na náměstí Svobody v Brně – vztyčen vůbec první „veřejný“ vánoční strom v naší zemi. Tak u nás vznikla tradice stavění stromků na náměstích. Cílem bylo vybírat peníze, ošacení, potraviny pro chudé a osiřelé děti. „Poté, co nalezl opuštěnou Lidušku, vznikl nápad postarat se o opuštěné děti. Vytvořil tradici stromu republiky, pod kterým je sbírka pro opuštěné děti a díky této sbírce vznikl dětský domov Dagmar,“ vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková. 

Markéta Malá

Loader Image